به میهن تان افغانستان خوش آمدید

معرفی بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سارک

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

شنبه ۱۶ جوزا ۱۳۹۴

ولایت بامیان به روز جمعه منحیث مرکز فرهنگی انجمن همکاری های منطقوی جنوب آسیا (سارک)، برای سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.
در این مراسم که در شهر بامیان برگزار شد، مقام های ارشد دولتی و مهمانان خارجی اشتراک داشتند. در آغاز این مراسم، محترم محمد محقق معاون اول رییس اجرائیه پرده را از روی مجسمه برداشت.
دو بزرگترین مجمسه بودا که قدامت ۱۶۰۰ ساله داشتند، در بامیان موقعیت داشتند. این مجسمه ها در سال ۲۰۰۱ توسط طالبان با استفاده از دینامیت تخریب گردید.
مراسم روز جمعه از طریق طلوع نیوز در تمام کشور به نشر رسید، که در آن جمعی از مقامات دولتی و مهمانان خارجی اشتراک کرده بودند.
در این مراسم محترم محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور سخنرانی نمود که در آن وی اشاره نمود که انتخاب بامیان منحیث مرکز فرهنگی سارک در سال ۲۰۱۵، یکی از دست آورد های بزرگ این کشور در چند سال اخیر بوده است. وی از اعضای سارک و کشور های دیگر خواست تا به افغانستان در برگشتاندن بامیان به جایگاه حقیقی اش در تاریخ کمک کنند.
آقای دانش به کم کاری های زیربنایی در این ولایت اشاره نموده می افزاید که با آغاز کار معدن حاجی گک، فرصت های شغلی برای مردم این ولایت میسر خواهد شد.
با استفاده از فرصت، دانش به مردم اطمینان داد که دولت در آوردن اصلاحات متعهد است و به زودی والیان جدید تعیین خواهند شد.
در رابطه به امنیت، دانش افزود که سال پر چالشی بوده است اما دولت با هر چی در توان دارد در برابر مخالفین خواهد جنگید. وی افزود که "دولت نمی خواهد که افراد زیر نام گفتگو های صلح بمیرند".
محمد محقق، معاون دوم رئیس اجراییه، بعد از سخنرانی آقای دانش اظهار نمود که مجسمه های بودا توسط گروه از "اشخاص نادان" تخریب شدند.
محقق روی اهمیت چنین روز مهم در شرایط کنونی افغانستان تاکید ورزید و افزود که "افراط گرایی یک خطر به تمام ارزش های تاریخی تمدن بشر است" و باید به این مشکل رسیدگی گردد.
در رابطه به کمک های مالی، محقق گفت که بعد از کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ که در محضر ۸۵ کشور، ۱۵ ارگان بین المللی و ملل متحد در آلمان برگذار گردیده بود، ملیون ها دالر در افغانستان به مصرف رسید. اما، به گفته وی، این پول ها همیشه به طور درست به مصرف نرسیدند.
بدون اینکه به جزئیات برود، محقق گفت که "ما باید به یک تفاهم با کشور های همسایه برسیم، آنها این را باید بدانند که آتش در افغانستان یک روز به آنها خواهد رسید". وی افزود که همسایه های افغانستان می توانند "در خاموش کردن" این آتش کمک کنند.
وی با اشاره به همکاری های اخیر چین افزود که، چین افغانستان را در امور مالی و در گفتگو های صلح همکاری نموده است.
محقق اشاره نمود که جهانیان به خوبی داعش و دیگر گروه های هراس افگن را می شناسند، و ابراز امیدواری نمود که جهان به طور متحد در برابر این گروه مبارزه خواهد کرد.
در پایان سخنرانی اش، محقق افزود که دولت می داند که برای کسب اعتماد دولت، نیاز به اصلاحات انتخاباتی است. وی علاوه نمود که مسولیتن انتخاباتی باید برکنار شده و افراد جدید تعیید گردند.
معاون اول مجلس سنا، محمد علم ایزدیار نیز با استفاده از فرصت، از تمام افرادیکه بامیان را منحیث مرکز فرهنگی سارک معرفی نموده بودند، سپاس گذاری نمود. وی از یونیسکو خواست تا برای حفظ و مراقبت آثار تاریخی بامیان کمک کند، و همچنان از دولت افغانستان و کشور های خارجی خواست تا برای توسعه این ولایت دست به کار شوند.
مجسمه کوچکتر یکی از دو مجسمه تخریب شده به نام شمامه بوده و مجسمه بزرگتر به نام صلصال بود است که تا سال ۲۰۰۱، بزرگترین مجسمه های بودا در جهان بودند.
به روز جمعه، از یک مجسمه کوچک صلصال در جریان این مراسم پرده برداشته شد.

منبع: طلوع نیوز

 

انتخاب زبان

You are here: خانه هلپ در بامیان معرفی بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سارک