داستان محمد حبیب – نمونه موفق از صنف خیاطی کت و شلوار دوزی در بامیان

هلپ > داستان محمد حبیب – نمونه موفق از صنف خیاطی کت و شلوار دوزی در بامیان

داستان محمد حبیب – نمونه موفق از صنف خیاطی کت و شلوار دوزی در بامیان

داشتن مهارت های فن و حرفه باعث خودکفایی افراد در جامعه می گردد.

شرح مختصر از زندگی محمد حبیب

محمد حبیب ۲۲ ساله یکی از جوان ترین خیاطان کت و شلوار در بامیان شناخته شده است. محمد حبیب مشکلات اقتصادی زیادی داشت و این امر باعث گردیده بود تا او مکتب را ترک نموده و برای رفع نیازمندی های اقتصادی اش کار کند. وی ناگزیر برای امرار معاش در یک کار گاه خیاطی در شهر بامیان به شاگردی روی می آورد. اما این معاش اندک تکافوی مشکلات اقتصادی وی را نمی کرد و آموزش خیاطی در این دکان نیز به صورت معیاری ارایه نمی گردید.

آموزش های معیاری دریچه امید بسوی خودکفایی

محمد حبیب در ماه جون سال ۲۰۱۷ به برنامه شش ماهه فن و حرفه بخش آموزش خیاطی “کت و شلوار دوزی” در مرکز فن و حرفه افغان – جایکا که از طرف موسسه بین المللی هلپ حمایت میشود راه یافت. محمد حبیب با اشتراک در این صنف دریچه ای از امید برایش باز می گردد و وی در این دوره شش ماهه آموزشی از جملۀ فعال ترین کار آموزان در این مرکز شناخته می شود.

محمد حبیب بعد از فراغت تلاش به ایجاد کار شخصی خویش می نماید اما بخاطر مشکلات اقتصادی نمیتواند تا به این خواسته خود برسد. او با مشوره با تیم کاریابی موسسه فردای بهتر در افغانستان (اوبتا) برای ایجاد کار و بار شخصی اش از “بانک قرضه های کوچک” مبلغ چهل هزار افغانی (۴۰۰۰۰) قرضه میگیرد. وی با دریافت این قرضه دکانی را در بازار ولایت بامیان به کرایه گرفته و تمام وسایل مورد نیازش را خریداری می نماید. بعد از آغاز کار، او تلاش نمود تا توجه مشتریان زیادی را به کار خود جلب نماید. او اکنون از کار خود رضایت داشته و هر روز به آرزوهایش نزدیک تر می شود و حالا می خواهد در کنار کار، به تحصیل خویش ادامه دهد. کارگاه “کت و شلوار دوزی حبیب” میان شهروندان بامیان به حرفه ای ترین خیاطی شهرت یافته است. وی حالا درآمد خوبی دارد و دو نفر دیگر از جوانان بامیان به عنوان شاگرد در خیاطی اش مصروف کار اند. حبیب از موسسه هلپ و موسسه فردای بهتر در افغانستان قدر دانی میکند که او را در این راستا آموزش داده و رهنمایی نموده اند.

 

منبع: بخش رسانه و فرهنگ هلپ

  • مطالب مرتبط