به میهن تان افغانستان خوش آمدید

اطلاع رسانی درمورد وقایع زلزله و اطفاء حریق به شاگردان مرکز آموزشی انصاری(رح)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اطلاع رسانی و نحوه آموزش درمورد وقایع زلزله و اطفاء حریق به شاگردان

مرکز آموزشی انصاری هرات، افغانستان

تاریخ: دوشنبه 14 حوت 1396 مطابق به 05 مارچ 2018

مدت زمان آموزش: 1 روز در دو تایم صبح و بعد از ظهر (خانم ها و آقایان)

تعداد مسفید شدگان: 429 تن (201 خانم و 228 آقا)

آموزش دهندگان: مسئولین مرکز آموزشی فن و حرفه انصاری

 

در این سمینار در ابتدا تجربه های شخصی هر یک را شنیده و نتیجه آنها را با یکدیگر شریک ساختند. تجربه های تلخی چون حوادث ترافیکی، انفجار بمب، انفجار کپسول های گاز، آتش سوزی، سیلاب، زلزله و ... . البته راجع به حوادث غیر مترقبه ای چون سونامی، طوفان ها، گردبادها، آتش فشان ها و ساعقه نیز تاجایی تبادل افکار گردید. همگی درس ها و تجارب خود را شریک نمودند.

حوادثی چون زلزله و آتش سوزی در این سمینار مورد توجه بیشتری قرار داشت. چراکه این حوادث در صورت عدم توجه و ندانستن دستورالعمل ها، می تواند تلفات جانی و مالی زیادی را به بار آورد. برای جلوگیری از خطرات زیادتر در هنگام زلزله مواردی چون محکم کردن الماری ها، دکورها، لوسترها و شیشه ها یا کلکین های کلان را بحث نمودیم. در ادامه مواردی چون پناه گرفتن در کنج دیوارهای مستحکم، زیر میزها، چهارچوب دروازه ها و ایمن نگه داشتن سر در هنگام وقوع زلزله صحبت شد.

 

درمورد آتش سوزی نیز مواردی چون از بین بردن یکی از عوامل آتش سوزی مثل مواد سوختی، هوا و گرما از طرق مختلف صحبت شد. که بهترین روش استفاده از کپسول ها آتش نشانی می باشد. البته استفاده از انواع کپسول های آتش نشانی برای انواع آتش سوزی ها نیز یکی دیگر از مباحث مورد بحث این سمینار بود. در ادامه طریقه صحیح استفاده از کپسول های آتش نشانی به صورت توضیحات مکفی برای تمامی مستفیدین ارائه شد که تمامی آنها از نزدیک با این عملیه آشنا شدند.

در ختم بخش تئوری نیز در مورد آژیرهای خطر و دروازه های خروجی اضطراری که در داخل تعمیر مرکز آموزشی انصاری موجود است توضیحاتی داده شد. برای هر صنف واضح شد که در صورت به صدا درآمدن این آژیرها هر صنف با حفظ خونسردی از کدام راه و به چه صورتی از تعمیر خود را به بیرون یا محوطه باز برسانند.

در بخش عملی نیز با هماهنگی پیش از پیش با صدا درآمدن آژیرهای خطر تمامی شاگردان از دروازه های خروجی خود را به محوطه انصاری رسانیده و خود را در مقابل یک صحنه آتش سوزی کنترل شده دیدند. در آن هنگام تمامی آموزش های تئوری درمورد اطفاء حریق را در صحنه عمل پیاده ساختند. تمامی کارمندان مرکز، بخش گاردها، صفاکارها، اساتید و برخی از شاگردان صنوف نیز در خاموش کردن آتش سهم داشتند و به شکل عملی آتش موجود را خاموش نمودند.

 

در پایان تمامی شاگردان صنوف با ابراز خرسندی از داشتن چنین آموزشهایی در کنار آموزش فن و حرفه استقبال نمودند. آنها این نوع سمینارها و آموزش ها را بسیار مفید دانستند که باعث خواهد شد آنها در زمینه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی پیشرفت نمایند. چرا که فرصت این چنین آموزش هایی در روال عادی زندگی بسیار محال می نماید.

 

منبع: بخش فرهنگ و رسانه موسسه هلپ

 

انتخاب زبان

You are here: خانه برنامه اموزش فن و حرفه اطلاع رسانی درمورد وقایع زلزله و اطفاء حریق به شاگردان مرکز آموزشی انصاری(رح)